• 9 maja 2024

Dla większości z nas prasowanie ubrań nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Trzeba rozłożyć deskę do prasowania, włączyć żelazko, wyprasować rzeczy, złożyć i odłożyć deskę. Istnieje jednak alternatywa. To parownica. To wygodne urządzenie wygładzi i odświeży każdy element odzieży w ciągu kilku minut.

Jak używać parownicy do prasowania?

Zasada działania urządzenia jest prosta. Przez otwory wydobywa się para, która owiewa ubranie gorącym powietrzem, wygładzając w ten sposób zagniecenia. W przeciwieństwie do żelazka to urządzenie ledwo dotyka tkaniny, więc do jego użycia nie jest potrzebna deska do prasowania. Możesz prasować rzeczy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jednocześnie parownica do ubrań nie spali i nie zepsuje materiału.

Oprócz standardowych modeli pionowych i ręcznych dostępne są również urządzenia z funkcją czyszczenia parą. Za pomocą takiej parownicy można nie tylko wyprasować pranie, ale także oczyścić meble i tapicerkę samochodową z kurzu i brudu. Nadaje się też do mebli, szafek kuchennych, dywanów i zabawek. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto stosować się do kilku zasad:

  • Sortuj ubrania, które będziesz prasować. Sortowanie klasyczne opiera się na rodzaju tkaniny. Najłatwiejszymi do prasowania materiałami są perkal, szyfon i jedwab. Trudniej jest z twardymi i grubymi tkaninami – bawełną, dzianiną, lnem. Podczas prasowania, parownica do ubrań musi pracować z maksymalną mocą.
  • Parownica potrzebuje wody, dlatego przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia należy ją najpierw napełnić. Należy wlewać wyłącznie wodę przefiltrowaną i destylowaną: zabezpieczy to urządzenie przed osadzaniem się kamienia i przedłuży jego żywotność. Zwykła woda spowoduje osadzanie się kamienia w urządzeniu.
  • Zabrania się dodawania do wody olejków aromatycznych i eterycznych. Chcesz, żeby twoje pranie ładnie pachniało? Po odparowaniu spryskaj ubrania środkami zapachowymi. Możesz też po prostu wyprać ubrania w żelu o ulubionym zapachu.

Parownica do ubrań

Na co zwrócić uwagę przy zakupie parownicy?

Aby uzyskać wysokiej jakości rezultaty, należy wybrać odpowiednie urządzenie. Skup się na następujących parametrach:

  • Moc. Szybkość podgrzewania wody zależy od tego wskaźnika. W zależności od modelu dopływ pary waha się w granicach 25-90 g/min. Im większą moc ma parownica do ubrań, tym mniej czasu zajmie parowanie prania. Optymalna moc to 1000 W.
  • Dopływ pary. Jest to najważniejszy wskaźnik, od którego zależy wydajność parownicy. Im wyższa wartość, tym wydajniejsze będzie prasowanie. Optymalna wartość to 30 g/min, ciśnienie 3,5 bar.
  • Objętość kotła. Im większy zbiornik, tym dłuższa żywotność baterii urządzenia. Dobrze, jeśli zbiornik będzie wyjmowany: znacznie łatwiej będzie napełnić go wodą.
  • Materiał obudowy. Powierzchnia powinna być wykonana z metalu. Czasami te elementy są wykonane z tworzywa sztucznego, ale choć tańsze, są mało trwałe.
  • Dodatkowe tryby. Parownica sama w sobie nie uszkadza tkaniny, jak robią to żelazka, więc obecność dodatkowych funkcji nie jest szczególnie konieczna. Do użytku domowego można śmiało wybierać urządzenia z podstawowym trybem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top