• 6 maja 2024

Styl loftu to styl aranżacji wnętrz z nieodłącznym minimalizmem, dużą ilością wolnej przestrzeni oraz obecnością elementów przemysłowych.

Co to znaczy, że coś jest loftowe?

Historia loftu sięga połowy ubiegłego wieku w USA. Fabryki i przedsiębiorstwa zlokalizowane w centralnych obszarach miasta zmuszone były przenosić zakłady produkcyjne poza miasto. A budynki, które pozostały puste, sprzedawano za grosze.

W takich budynkach młodzież urządzała mieszkania, które później, stały się niezwykle popularne. Ponieważ stare fabryki zostały przekształcone w mieszkania, odsłonięte ceglane ściany, duże powierzchnie i wysokie sufity, widoczna komunikacja przechodząca i drewniane belki stały się integralnymi elementami stylu.

Styl loftowy ma swoje charakterystyczne cechy. To duże pomieszczenie z minimalnymi przegrodami i obecność przemysłowych elementów. Chociaż styl charakteryzuje się minimalizmem, projekt loftu jest jedną z najdroższych opcji aranżacji wnętrz. Główne elementy stylu:

• Swobodny układ dużej powierzchni bez zbędnych ścian i ścianek działowych.

• Wysokie sufity.

• Niedbała lub niedokończona dekoracja ścienna, mnóstwo widocznych konstrukcji budowlanych - cegła, beton.

• We wnętrzu loftu powinny znaleźć się: kominki, schody wykonane w stylu industrialnym, meble z charakterystycznymi detalami z ubiegłego wieku, lampy.

• Brak jasnych kolorów. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone.

• Wykorzystanie naturalnych materiałów – drewna, metalu, szkła, cegły, betonu, tkaniny. Żadnych plastików, folii i innych środków chemicznych.

Industrialne wnętrze

Co pasuje do stylu loft?

Istnieje wiele opcji dekoracji mieszkań i lokali w tym stylu. O tym, czy styl loftowy jest zachowany, często decydują detale. Czasami wystarczy wyposażenie osobnego pomieszczenia lub jego części w niezbędne elementy loftowe. W Internecie można zobaczyć zdjęcia wnętrz w stylu loftowym wykonanych w nowoczesnych mieszkaniach.

Istnieją na przykład opcje nadawania ścianom stylu industrialnego - usunięcie wykończenia, odsłonięcie konstrukcji wsporczych, niedbałe tynkowanie lub malowanie jasnymi kolorami.

Na suficie, jeśli to możliwe, wyeksponuj kanały wentylacyjne, elektrykę. Meble, drzwi, okna wyposażamy w okucia w stylu industrialnym. Drzwi przesuwne lub z odsłoniętymi mechanizmami, wykonane z metalu, pasują do stylu loftowego.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Ważne jest zagospodarowanie przestrzenne i planowanie. Jednak zastosowanie struktur, tekstur i kolorów to nie jedyna różnica między tym stylem a większością innych. Jedną z głównych cech mieszkania w stylu loftu jest prawie całkowity brak przegród, drzwi i ścian. Oczywiście oprócz tych nośnych i tych, które stanowią obwód pomieszczenia. W ten sposób powstaje jedna przestrzeń, w której nie ma wyraźnego podziału na część dzienną i np. jadalnię. Jedyną przestrzenią, która naturalnie wymaga oddzielnego podziału na strefy, jest izolacja łazienki. Loft nazywany jest koncepcją uniwersalną, gdyż pozwala na zastosowanie szerokiej gamy rozwiązań projektowych oraz zastosowanie nieoczekiwanych materiałów i technik projektowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top