• 27 kwietnia 2024

Domowy kwiat zamiokulkas wywodzi swoją nazwę ze względu na kształt blaszek liściowych, przypominający liście jego krewnego Zamii.

Czym podlewać zamiokulkasa i jak o niego dbać?

Kwiat zamiokulkas różni się od innych członków swojej rodziny spektakularnym wyglądem. Egzotyczne drzewo kwiatowe rośnie bez pnia (rozwija się pod ziemią), więc jego pielęgnacja wymaga pewnych umiejętności. Bulwa wypuszcza 4-6 wydłużonych nasyconych zielonych liści z pogrubieniem - o długości do jednego metra. W ciągu roku wyrasta jeden lub dwa nowe liście, pod warunkiem wystarczającego oświetlenia.

Zamiokulkas rośnie na suchych glebach, w miejscach oświetlonych. Egzotyczna roślina bardzo dobrze czuje się jednak w półcieniu. Można go postawić nawet w słabo oświetlonym miejscu. Oczywiście takie warunki przyczyniają się do zauważalnego spowolnienia rozwoju. Opieka nad kwiatem zamiokulkas nie jest bardzo trudna, ale może przysporzyć kłopotów początkującym. Ta roślina kocha ciepło. Dlatego aktywnie rozwija się w ciepłych, suchych pomieszczeniach. Dobrze czuje się w pomieszczeniach zarówno z wysokimi, jak i niskimi temperaturami. Zimą zapewnij mu temperaturę co najmniej 15-18 stopni.

Bardzo ważne jest to, czym podlewać zamiokulkasa? Ten kwiat nie lubi nadmiaru wody. Latem zamiokulkas nie wymaga zbyt częstego podlewania. Dlatego dozuj wodę małymi porcjami. Podlewaj go tylko wtedy, gdy gliniana bryła wyraźnie wyschnie. Musisz też wiedzieć czym podlewać zamiokulkasa zimą. Często wystarczy jedynie skropić roślinę zimną wodą. Co zrobić, żeby zamiokulkas szybciej rósł podczas kwitnienia?

Kwiat kwitnie rzadko, głównie już jako dorosły osobnik. Niepozorny kwiat ma biały lub jasnobeżowy kolor. Bulwy zamiokulkas dzielą się niezależnie. Jeśli nie wiesz co zrobić, żeby zamiokulkas szybciej rósł, to podczas rozmnażania starannie wyselekcjonuj elementy roślin. Sprawdź cały kwiat zamiokulkas, oddziel od systemu korzeniowego te części bulw, w których utworzył się punkt wzrostu. Znacznie szybciej można uzyskać nową roślinę z jej liści. Do rozmnażania nadają się zarówno całe liście, jak i blaszki liściowe rosnące w górnej części. Można je ukorzenić w wodzie lub od razu sadzić w ziemi. To, co robić, żeby zamiokulkas szybciej rósł, to sprawdzić i polepszyć jakość gleby.

Zamiokulkas preferuje kamienistą glebę z piaszczystymi łatami. To właśnie ta gleba występuje na obszarach, z których pochodzi roślina. System korzeniowy Zamiokulkas rozwija się dość aktywnie, więc kwiat należy przesadzić do dużego pojemnika w odpowiednim czasie.

Czy zamioculcas lubi fusy z kawy i czy warto go nawozić?

Wielu początkujących hodowców zastanawia się, czy zamioculcas lubi fusy z kawy i czy warto go nawozić. Fusy mają kwaśny odczyn i skutecznie oraz szybko zakwaszają glebę, którą lubi ten kwiat. Jeśli nie wiesz, czy zamioculcas lubi fusy z kawy, to musisz zdać sobie sprawę, że fusy zawierają wysokie stężenie azotu. W ich składzie znajdziemy też potas, magnez, wapń i inne pierwiastki, które korzystnie wpływają na rozwój rośliny. Nie możemy jednak przesadzić z ilością, tego specyficznego nawozu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top