• 9 maja 2024

Skrzydłokwiat został po raz pierwszy odkryty przez misjonarzy, którzy przybyli do Ameryki Południowej. Kwiat tej rośliny kojarzył im się z cierpieniami Chrystusa, dlatego jest też znany pod nazwą pasji.

Czy skrzydłokwiat nadaje się do sypialni – jak dbać o roślinę?

Początkujący hodowcy nie wiedzą często, czy skrzydłokwiat nadaje się do sypialni? Ta roślina świetnie sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Nie tylko pochłania aceton, benzen i formaldehyd, ale jednocześnie nawilża powietrze. Jeśli nie wiesz, czy skrzydłokwiat nadaje się do sypialni, to weź pod uwagę, że roślina od nasłonecznionych powierzchni, woli półcień, który bardzo często panuje w sypialni.

Skrzydłokwiaty dzielą się na dwa rodzaje - wieloletnie i jednoroczne. Liście tej rośliny są całe ciemnozielone lub proste i podzielone na segmenty. Ogromną popularność skrzydłokwiat zawdzięcza kwiatom niezwykłego typu, dochodzących do 10 centymetrów średnicy i wyglądających jak gwiazdy. Mają budowę pachową. Kwiaty osadzone są na długich szypułkach. Jeśli przyjrzeć się im z bliska, można dostrzec złożoną strukturę pięciu płatków i dużych przylistków, które znajdują się wokół zalążni trzech znamion, otoczonych charakterystycznymi pręcikami, również w ilości pięciu sztuk.

Większość znanych odmian wypełnia otaczające powietrze przyjemnym aromatem. Okres kwitnienia trwa od lipca do października. Niektóre odmiany skrzydłokwiatu wytwarzają duże, jadalne owoce, osiągające wielkość do 6 centymetrów długości. Owoce, są smaczne i pachnące.

Gdzie powinien stać skrzydłokwiat w domu?

Pomimo faktu, że skrzydłokwiat jest pochodzenia tropikalnego, według opinii doświadczonych hodowców, jest on niewymagający w pielęgnacji. Najważniejsze to zdecydować, gdzie powinien stać skrzydłokwiat. W domu najlepszym miejscem będzie okno wychodzące na południe - znajdujący się w jego pobliżu skrzydłokwiat będzie otrzymywać idealną ilość naturalnego światła. Jest jednak inny niuans, na który warto od razu zwrócić uwagę, jeśli chodzi o to, gdzie powinien stać skrzydłokwiat. W ciepłym sezonie skrzydłokwiat musi „spędzać czas” na świeżym powietrzu. Długie przebywanie w zamkniętej przestrzeni jest bardzo szkodliwe dla tej rośliny. Dlatego, zanim zdecydujesz się na skrzydłokwiat, powinieneś pomyśleć o tym, czy będziesz w stanie wystawić go na balkon. Skrzydłokwiat nie lubi też wahań temperatury oraz musi być chroniony przed przeciągami.

Maksymalna dopuszczalna temperatura powietrza latem wynosi 30 stopni Celsjusza. Zimą idealna temperatura w pomieszczeniu to od 10 do 14 stopni Celsjusza.

Istnieją dwa główne sposoby uprawy tej rośliny w domu. Pierwsza metoda jest wegetatywna, z wykorzystaniem sadzonek, a druga to uprawa z nasion. Skrzydłokwiat uprawiany z sadzonek zazwyczaj jest łatwiejszy w wyhodowaniu i utrzymaniu.

Co ile dni podlewać skrzydłokwiat przy hodowli w domu?

Skrzydłokwiat ma tendencje do szybkiego opadania w przypadku braku wody. Dlatego, jeśli nie wiesz co ile dni podlewać skrzydłokwiat, to starannie sprawdzaj codziennie, czy gleba jest sucha. Jeśli tak zadbaj o nawodnienie rośliny, ale nie przesadzaj z ilością wody. To, co ile dni podlewać skrzydłokwiat przy hodowli w domu zależy od panującej w mieszkaniu temperatury. W upalne dni warto podlewać roślinę nawet 2-3 razy w tygodniu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top