• 9 maja 2024

Pierwsze chlebaki tradycyjnie wytwarzano z kory brzozowej. Używano ich przez kilka stuleci, aż do wynalezienia drewnianych chlebaków. Dziś mamy do wyboru też plastikowe i metalowe pojemniki na chleb.

Czy chlebak jest potrzebny?

Obecnie asortyment pojemników na chleb jest olbrzymi. Producenci konkurują ze sobą, tworząc modele, używając odmiennych materiałów. Nowoczesne chlebaki to najczęściej podłużne pudełka, o średniej długości 40 cm i głębokości 25 cm, wyposażone w zdejmowaną, podnoszącą się lub opadającą pokrywę, a czasem montowane na niskich nóżkach. Niektóre modele chlebaków składają się z dwóch, a nawet trzech części, ze względu na to, że chleb biały pszenny i żytni mają różną wilgotność, dlatego idealnie byłoby, gdyby były przechowywane oddzielnie. Czasami, aby zaoszczędzić miejsce w kuchni, pojemniki na pieczywo wiesza się na ścianie, wbudowuje w blat lub nawet w szufladę. Obecnie do produkcji pojemników na chleb używa się różnych materiałów. Wśród nich znajduje się stal nierdzewna, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, drewno, ceramika, szkło łączone z metalem, a nawet łodygi bambusa. Nadal jednak chlebak jest produktem potrzebnym i idealnym do przechowywania chleba.

Czy chlebak musi być szczelny?

Pojemnik na chleb musi być szczelny i umieszczony w ciepłym, suchym miejscu. Pamiętaj o okresowym czyszczeniu i wycieraniu pojemnika na chleb. Chlebak jest przeznaczony do przechowywania pieczywa, które ostygło. Nie wkładaj od razu gorących wypieków do pojemnika na chleb. Stracą swój smak i aromat. Nie stawiaj chlebaka w pobliżu kaloryfera, kuchenki lub w miejscu nasłonecznionym. Może to spowodować odkształcenie chlebaka i przyspieszyć proces pogarszania się jakości pieczywa.

Chleb

Jaki chlebak wybrać - drewniany czy metalowy?

Drewno jest materiałem naturalnym, przyjaznym dla środowiska i zdrowym. Nawet przy długotrwałym kontakcie z żywnością, ta nie nabierze posmaku drewna i nie spowoduje przedwczesnego psucia chleba.

  • Chleb przechowywany w drewnianym pojemniku nie spleśnieje ani nie zawilgotnieje, ponieważ drewno jest porowatym materiałem, przez który przepływa powietrze.
  • Chlebaki drewniane zachowują świeżość pieczywa i jego smak przez 5-7 dni.
  • Niektóre modele drewnianych pojemników na chleb posiadają uchylną pokrywę, która pełni także funkcję deski do krojenia chleba.
  • Drewno to naturalnie piękny materiał, jego faktura ozdobi wnętrze każdej kuchni i wpasuje się w jej ogólny styl.

Stal nierdzewna to materiał, z którego wykonana jest większość żaroodpornych naczyń kuchennych i innych przyborów kuchennych. Noże, garnki i sztućce są z reguły wykonane ze stali nierdzewnej – przyjaznego dla środowiska, trwałego i odpornego na korozję metalu. Właśnie dlatego pojemniki na chleb ze stali nierdzewnej cieszą się tak dużą popularnością wśród konsumentów.

  • Stal nierdzewna jest bezpieczna dla zdrowia, nie wydziela toksycznych substancji, a bakterie nie gromadzą się i nie rozprzestrzeniają na jej powierzchni. Dzięki temu chleb w pojemnikach ze stali nierdzewnej nie będzie się starzeć ani spleśniał.
  • Chlebak ze stali nierdzewnej nie boi się wilgoci i ściernych detergentów. W razie potrzeby można go nawet namoczyć w wodzie i wyszorować szczoteczką lub gąbką z użyciem detergentu w proszku.
  • Stal nierdzewna jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Stal nierdzewna, jak każdy inny metal, nie pochłania zapachów z otoczenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top