• 27 kwietnia 2024

Wielu ekspertów uważa, że każdy kryzys rodzinny to przede wszystkim kryzys komunikacji. Ponad 80% par poszukujących pomocy skarżyło się przede wszystkim na trudności w komunikacji, a właściwie na jej brak.

Jak zażegnać kryzys w małżeństwie?

Co zatem robić, kiedy pojawia się kryzys w małżeństwie? Ważne jest stałe utrzymywanie ze sobą kontaktu – emocjonalnego, werbalnego, fizycznego. O tym, jak blisko będzie ten lub inny kontakt, decydujemy indywidualnie. Ważne jest, aby pozwolić swojemu partnerowi zapoznać się z twoimi potrzebami i być tak samo zainteresowanym tym, co dzieje u niego.

Kryzys w małżeństwie wymaga interakcji. Dziel się swoimi radościami i smutkami, zabawnymi wydarzeniami i irytującymi chwilami, żalem z powodu czegoś dużego i przebłyskami szczęścia z powodu małych rzeczy. Starajcie się spędzać razem część dnia: po prostu rozmawiając o tym, jak minął dzień, oglądając krótki odcinek serialu komediowego, jedząc kolację, spacerując z psem lub sprzątając mieszkanie. Kontakt fizyczny to nie tylko intymność. Czasem uściski, czułe dotknięcia i tradycyjne poranne pocałunki przed wyjściem z domu dają znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Jak długo może trwać kryzys w małżeństwie?

Kryzys w małżeństwie ma inny przebieg w zależności od stażu związku. Nowożeńcy stają w obliczu być może największej liczby trudności. To początek życia wraz z dograniem charakterów, nawyków, stylów życia i identyfikacją cech behawioralnych. Trzeba także nauczyć się żyć na wspólnym gospodarstwie domowym i przenieść status związku z wakacyjnej randki na nieromantyczną codzienność.

Kryzys w małżeństwie może też pojawić się po urodzeniu dziecka. Kiedy mąż i żona mniej więcej już zdecydowali i oswoili się ze swoimi rolami, uporządkowali gospodarstwo domowe i obowiązki, rodzina ponownie staje w obliczu przemian. Rodzi się dziecko. I znowu małżonkowie zmieniają role - na mamę i tatę. Dokonują redystrybucji obowiązków, przyzwyczajają się do nowych zasad, gdzie wszystko jest podporządkowane dobru i wygodzie ich dziecka.

Kryzys w małżeństwie

Jak zażegnać kryzys w małżeństwie?

Jednocześnie kryzysy mogą mieć charakter zarówno normatywny, związany na przykład z narodzinami dziecka, jego dorastaniem i innymi ważnymi momentami, jak i nienormatywny, który wiąże się z działaniami jednego lub oboje małżonkowie. Kryzysy nienormatywne dzielą się na ostre (kłótnie, skandale) i chroniczne, gdy problem z czasem nie zostaje rozwiązany: albo przymyka się na niego oko, czy po prostu się go przemilcza. Kryzys w małżeństwie można zażegnać wyłącznie rozmową.

Ponadto jednym z głównych kroków, które pomogą rozwiązać problem i poradzić sobie z kryzysem w związku, jest zaakceptowanie nieuchronności tego zjawiska. Jeśli zarówno Ty, jak i Twój partner zrozumiecie, że kryzysy są nieuniknione i ogólnie rzecz biorąc, należą do normy, obojgu będzie znacznie łatwiej znaleźć wyjście z obecnej sytuacji i w jakiś sposób wspierać się nawzajem.

Kolejnym ważnym krokiem na drodze do przezwyciężenia jest przyznanie się, że w związku rzeczywiście istnieje problem/problemy. Wymaga to odwagi obojga partnerów, bo muszą nie tylko przyznać, że w związku jest kryzys, ale także wziąć na siebie odpowiedzialność i zgodzić się, że każdy przyczynił się do wywołania kryzysu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top