• 27 kwietnia 2024

Od momentu poczęcia aż do narodzin dziecka ciało przyszłej matki podlega ciągłej przemianie. Jak poznać, że jesteś w ciąży na wstępnym etapie?

Jakie są objawy zajścia w ciążę w pierwszych dniach?

Głównym objawem ciąży jest brak miesiączki. Ale poza tym poczęciu towarzyszą inne znaki. Niektóre kobiety zaczynają je odczuwać już od pierwszych tygodni, inne zaś nie zauważają żadnych zmian przez kilka miesięcy. Dobrze jest rozpoznać bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. W ten sposób możesz zrozumieć, że doszło do poczęcia, co oznacza, że możesz wyeliminować z życia wszystkie czynniki, które mogłyby zaszkodzić dziecku i zacząć pomagać mu w prawidłowym rozwoju: przyjmować witaminy, wysypiać się i unikać stresu. Czasami wystarczy „posłuchać siebie”, aby zauważyć wczesne oznaki ciąży.

Zmiany rozpoczynają się około 8-10 dnia ciąży, kiedy zarodek przyczepia się do ściany macicy i zaczyna wytwarzać hormon ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) i trwa aż do porodu. Hormon wpływa na wszystkie układy organizmu i zmienia ich funkcjonowanie. Zmiany te mają wiele charakterystycznych cech.

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką dają nasze piersi. Te stają się większe i bardziej wrażliwe, a czasami mogą pojawić się bolesne odczucia. Otoczka sutka ciemnieje i puchnie. W ten sposób gruczoły sutkowe reagują na zmiany hormonalne i przygotowują się do laktacji.

Pojawia się ciągła chęć spania, leżenia i relaksu. Wykonywanie rutynowych zadań pochłania dużo energii. Czujesz utratę sił, która nie ma nic wspólnego z moją codzienną rutyną. Czasami odczuwasz zawroty głowy, a nawet omdlenia. Organizm ten reaguje na zmiany hormonalne, uznając je za stres.

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Czy można się czuć tak jak przed okresem a być w ciąży?

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką to też oczywiście poranne mdłości. Objaw ciąży, znany nam z filmów i książek, tak autorzy lubią przedstawiać kobietę, która znajduje się w stanie ciąży. W rzeczywistości tylko co trzecia kobieta doświadcza nudności i wymiotów, a winny jest gwałtowny wzrost hormonu progesteronu. Zjawisko to nazywa się zatruciem i zwykle ustępuje po około 16-20 tygodniach.

Czasami podczas przyłączania zarodka do macicy mogą wystąpić okresowe skurcze. Wydzielina staje się bardziej obfita, ale nie zmienia koloru ani zapachu. Mogą pojawić się w niej krwawe smugi, które często mylone są z początkiem miesiączki.

Zmiana preferencji smakowych pojawia się we wczesnych stadiach i może trwać przez całą ciążę – w ten sposób organizm sygnalizuje brak składników odżywczych. Ulubione potrawy tracą smak, a ty masz ochotę na smaki, które wcześniej były ci obce.

Choć ilość wypijanych płynów się nie zmienia, częściej niż dotychczas odczuwasz potrzebę pójścia do toalety. Dzieje się tak na skutek rosnącej macicy, która zaczyna uciskać pęcherz, zmian w funkcjonowaniu nerek, zwiększonej objętości krwi i zmian hormonalnych.

Hormon progesteron wyostrza zmysł węchu kobiety w ciąży. Z tego powodu ulubione zapachy nagle zaczynają cię odpychać, a te, które wcześniej w ogóle nie były atrakcyjne, stają się twoimi ulubionymi.

Ze względu na szybko zmieniający się poziom hormonów, układ nerwowy również doświadcza dużego stresu. Dlatego pojawiają się nagłe zmiany nastroju, płaczliwość, drażliwość, zły nastrój i przygnębienie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top