• 9 maja 2024

Gorączka wywołuje u nas przykre skojarzenia, a dążeniem większości z nas jest natychmiastowe zbicie temperatury. Nie zawsze jest to najwłaściwsze pojęcie.

Do jakiej temperatury nie zbijać gorączki?

Tak naprawdę gorączka jest normalną, a nawet pożądaną reakcją organizmu na chorobę lub uraz, jego pragnieniem samoleczenia. W ten sposób organizm zwalcza inwazję bakterii, wirusów czy szkodliwych substancji. Dlatego nie zawsze konieczne jest obniżenie temperatury za pomocą leków przeciwgorączkowych. Ogólnie rzecz biorąc, walka z gorączką polega przede wszystkim na leczeniu choroby, która ją spowodowała.

Jeżeli gorączka pojawia się u osoby dorosłej, której stan nie jest obciążony chorobami przewlekłymi, nie ma potrzeby obniżania temperatury poniżej bezpiecznych 38°C-39°C, aby nie zakłócać zdolności organizmu do zwalczania infekcji. Obniżając temperaturę, „pozwalasz” na rozprzestrzenienie się infekcji po całym organizmie, stwarzasz warunki do powstawania powikłań i skazujesz się na przyjmowanie antybiotyków. Ponadto wydłużasz okres choroby. To jak zbić gorączkę jest zawsze kwestią indywidualnego stanu organizmu.

Czy zbijać gorączkę w nocy?

Według większości lekarzy temperatura 38-38,5°C to łagodna gorączka. 38,6-39,5°C – umiarkowana, a powyżej 39,5°C - wysoka. Temperatura powyżej 40,5-41°C to próg, powyżej którego gorączka stanowi już zagrożenie dla życia. Jednak reakcja organizmu na temperaturę jest indywidualna. Dla osób cierpiących na choroby układu krążenia nawet niewielka gorączka może być niebezpieczna. Ważne jest, aby wiedzieć jak zbić gorączkę, ale też, kiedy to robić. W nocy organizm ma optymalne warunki do walki z infekcją. Zatem jeśli nie istnieją obiektywne czynniki do redukcji temperatury, poczekaj z lekami do rana.

Nie należy też stosować środków podwyższających temperaturę: plastry musztardowe, okłady alkoholowe, łaźnia parowa, gorący prysznic lub wanna, koc elektryczny – to wszystko jeszcze podnosi temperaturę ciała.

Organizm walczy z wysoką temperaturą poprzez intensywne pocenie się. Pot w naturalny sposób odparowujący z powierzchni ciała chłodzi organizm i chroni go przed przegrzaniem. Dlatego nie owijaj ani dzieci, ani dorosłych w kilka warstw koców – nadmierna izolacja zapobiega wychłodzeniu ciała.

Jak zbić gorączkę

Co zrobić, gdy temperatura nie spada?

Co robić jednak kiedy wiesz jak zbić gorączkę, a mimo to temperatura nie spada. Temperaturę 38-38,5°C należy „obniżyć”, jeśli w ciągu 3-5 dni nie spada, a także, jeśli u dorosłego, zwykle zdrowego człowieka, wzrośnie do 39,5°C.

Pij więcej, ale napoje nie powinny być gorące. Zastosuj chłodne lub nawet zimne okłady. Zwilż bawełniane ręczniki, wyciśnij je i połóż na czole, szyi, nadgarstkach, w okolicy pachwin i pod pachami. Przetrzyj ciało letnią wodą (27-33°C) lub wodą o temperaturze neutralnej (35-35,5°C). Zabiegi wodne można wykonać także w łazience: zanurzyć się po pas w wodzie, przetrzeć wodą twarz i górną część ciała (podwójny efekt: ochłodzenie ciała i zmycie toksyn ze skóry). Temperatura wody powinna wynosić 35-35,5° C. Można kąpać się w stopniowo schładzającej się wodzie. Należy wejść do ciepłej wody, a następnie stopniowo dodawać zimną wodę, obniżając temperaturę do 30-31°C.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top