• 9 maja 2024

Hemoglobina glikowana to biochemiczny wskaźnik krwi, który odzwierciedla średni poziom glukozy we krwi. Powstaje w wyniku nieenzymatycznego dodania glukozy do hemoglobiny erytrocytów.

Jaki powinien być prawidłowy wynik hemoglobiny glikowanej

Zawartość hemoglobiny glikowanej, jest wprost proporcjonalna do zawartości glukozy we krwi - glikemii. Występuje również we krwi zdrowych osób.

Po wykryciu podwyższonego poziomu hemoglobiny glikowanej lekarze przeprowadzają kompleksowe badanie pacjentów, co pozwala im ustalić lub wykluczyć rozpoznanie cukrzycy. Wskaźnik hemoglobiny glikowanej zależy od wieku:

• Dla nastolatków i osób do 30 roku życia za normę uważa się wskaźnik, który nie przekracza 6,5%.

• W wieku średnim (od 30 do 50 lat) hemoglobina glikowana nie powinna przekraczać 7%.

• W przypadku osób starszych, które ukończyły 60 lat, akceptowalny jest wzrost do 7,5%, ale nie więcej.

U zdrowego dziecka wskaźnik jest taki sam jak u dorosłych. Jego normalny zakres wynosi od 4,5 do 6%. W przypadku stwierdzenia odchyleń od tych norm konieczne jest poddanie się dodatkowemu badaniu w celu ustalenia, dlaczego poziom cukru we krwi jest podwyższony. Zwykle przy wskaźnikach 6,1-6,4% (lekarze nazywają ten stan stanem przedcukrzycowym) należy wzmocnić kontrolę zdrowotną.

Co wskazuje hemoglobina glikowana

Jest to ważny wskaźnik, za pomocą którego można śledzić rozwój cukrzycy. Hemoglobina glikowana pozwala łatwo wykryć chorobę na najwcześniejszym etapie i rozpocząć leczenie.

Często nawet osoby chore na cukrzycę nie wiedzą, czym jest hemoglobina glikowana. Kiedy spożywamy pokarm bogaty w węglowodany, aminokwasy reagują z cukrami, tworząc hemoglobinę glikowaną. Związek jest bardzo stabilny, jego stężenie utrzymuje się przez 120 dni, po czym erytrocyty ulegają zniszczeniu. Wszyscy mamy we krwi hemoglobinę glikowaną. Różnica między osobami zdrowymi a chorymi na cukrzycę polega tylko na jego stężeniu. Ten wskaźnik pokazuje, jak prawidłowo przebiegają procesy metabolizmu węglowodanów w organizmie.

Liczby te można wykorzystać do wykrycia utajonej cukrzycy, ponieważ parametr wyświetla poziom cukru nie w określonym momencie, kiedy łatwo go obniżyć, ale przez 3 miesiące. W trakcie leczenia ważne jest monitorowanie stanu pacjenta.

Jaki poziom hemoglobiny jest niebezpieczny

Musisz wiedzieć nie tylko, co oznacza hemoglobina glikowana we krwi, ale także znać swoją normę. Jeśli nie ma podejrzenia cukrzycy, wystarczy poddać się takiej kontroli raz na 2-3 lata. Jeśli wskaźnik jest ustawiony na podwyższonym poziomie, oznacza to, że badanie należy przeprowadzać co roku. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz może zalecić pacjentowi z cukrzycą badanie co 3 lub 6 miesięcy.

W przypadku osób, u których zdiagnozowano cukrzycę, poziomy poniżej 8% są uważane za normę. Parametr, który jest wyższy od tej wartości, wskazuje na możliwość wystąpienia poważnych powikłań. Ale nie możesz go obniżyć zbyt gwałtownie, ponieważ organizm jest już przyzwyczajony do wysokiego stężenia glukozy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top