• 9 maja 2024

Czy słyszałeś kiedyś o mitomanii? Mitomania to zaburzenie psychiczne, które powoduje, że człowiek kłamie. Gdzie kłamstwa wyglądają bardzo nietypowo i fantastycznie. Zachowanie to jest często nazywane patologicznym kłamstwem.

Czy mitoman wie, że kłamie?

Na początek należy określić, jak zachowuje się mitoman. Kto to jest? Kłamstwa popełniane przez maniaków mitów są agresywne. Często kłamstwo wiąże się z oskarżeniami lub fałszywymi zeznaniami. Osoba kłamie, aby zwrócić na siebie uwagę. Kłamstwa używane przez mitomanów nie są prostymi kłamstwami. Tworzą nową tożsamość i złożony łańcuch kłamstw. Kluczowe jest określenie, na ile świadom jest mitoman? Kto to może określić?

Mitomania jest określana przez psychiatrę. Sam mitoman wie, że mija się z prawdą, ale nie umie się powstrzymać.

Czy mitomania to choroba?

Nadal nie wiadomo dokładnie, co powoduje, że dana osoba doświadcza mitomanii. Istnieją jednak teorie, że osoby cierpiące na mitomanię często pozbawione są odpowiedniej opieki w dzieciństwie. Poza tym są to osoby o niskiej samoocenie i zagubione. W rzeczywistości zachowanie mitomana nadal trudno odróżnić od halucynacji. Kłamliwe zachowanie mitomana jest mieszaniną faktów i fantazji. Ponadto wiąże się z procesem urojeniowym. Istnieje jednak kilka wskazówek behawioralnych, które można wykorzystać jako punkty odniesienia w celu odróżnienia zwykłego kłamstwa od mitomanii.

  • Pod względem jakości historie osób cierpiących na mitomanię są dramatyczne, szczegółowe, zawiłe, kolorowe i fantastyczne.
  • Mitomanie mają tendencję do myślenia o sobie jako o ofiarach lub bohaterach. Robią to, aby być bardziej akceptowanym przez innych, wywołać poczucie podziwu i współczucia.

Należy jednak pamiętać, aby nie stawiać diagnoz na podstawie kilku kłamstw. W przypadku mitomanii, oprócz oceny psychiatrycznej, bierze się pod uwagę także historię zażywania substancji psychoaktywnych, zaburzenia nastroju i zaburzenia osobowości.

Mitoman

Jak wyleczyć się z mitomani?

Do tej pory nie udało się jednoznacznie określić, co dokładnie powoduje mitomanię. Wiadomo jednak, że problem ten może wystąpić w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest bardzo prawdopodobne, że jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem niektórych obszarów centralnego układu nerwowego. Psychologowie uważają również, że czynniki środowiskowe i traumatyczne doświadczenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, przemoc w rodzinie czy napaść na tle seksualnym, mogą determinować rozwój tego zaburzenia. Takie zdarzenia mogą spowodować, że pacjent będzie rekompensował szokujące zdarzenia kłamstwem i kolorowaniem opowiadanych historii.

Mitomania to zaburzenie, którego leczenie polega głównie na psychoterapii. Nie ma leku, który powstrzyma pacjenta od kłamstwa. Terapia prowadzona w ośrodku leczenia ma na celu uświadomienie pacjentowi, czym dokładnie jest choroba i jakie są jej konsekwencje. Warto wiedzieć, że mitomaniacy bardzo rzadko samodzielnie zwracają się o pomoc do specjalistów. Walka z mitomanią wciąż nie jest tak popularna, jak leczenie alkoholizmu czy innych uzależnień. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby znane z patologicznego kłamstwa nie zmagają się z objawami fizycznymi, które zakłócałyby ich codzienne funkcjonowanie. Należy jednak zachęcać takie osoby do szukania terapii.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top