• 9 maja 2024

Etykieta „narcyz” jest często używana w odniesieniu do osób, które wydają się zbyt pewne siebie, spędzają dużo czasu rozmawiając o sobie, swoim sukcesie i karierze. Jednak ta funkcja jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Poczucie pewności siebie, chęć dzielenia się swoimi osiągnięciami, chęć pochwały nie czyni z nas narcyza. To określenie jest zarezerwowane dla osób o maniakalnej osobowości.

Jak zachowuje się narcyz

Narcyzm to cecha, gdzie dana osoba uważa się za lepszą od innych, a także ogólnie wyjątkową i niezrównaną. Chodzi o pragnienie wdzięczności lub podziwu, chęć bycia w centrum uwagi i oczekiwanie specjalnego traktowania. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości (NPD) są zakochane w wyidealizowanym obrazie samych siebie. I zakochują się w tym przesadnym obrazie właśnie dlatego, że pozwala im to uniknąć głębokiego poczucia niepewności. Jednak nie wspieranie ich megalomanii wymaga dużo pracy i właśnie dlatego w grę wchodzi manipulacja i toksyczność w związkach. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości są egocentryczne, brakuje im empatii i szacunku dla innych oraz polegają na pochwałach i hobby. Można je opisać jako zarozumiałe, manipulujące, samolubne i nadmiernie wymagające. Ten sposób myślenia i zachowania przejawia się we wszystkich obszarach życia narcyza, od pracy i przyjaźni po rodzinę i relacje miłosne.

Czy narcyz potrafi kochać

Każdy, kto kiedykolwiek był zakochany lub mieszkał z narcyzem, zastanawiał się: „Czy on/ona naprawdę mnie kocha? Czy on mnie docenia? Tacy ludzie są rozdarci między bólem a miłością do narcyza, między chęcią odejścia i pozostania, ale nie mogą dokonać ostatecznego wyboru. Miłość jest subiektywnym doświadczeniem. Zewnętrznemu obserwatorowi trudno jest naprawdę zrozumieć doświadczenia innych ludzi. Czyj punkt widzenia jest sprawiedliwszy - ten, który daje miłość, czy ten, który ją otrzymuje? Narcyz przysięga miłość dzieciom, współmałżonkowi, rodzicom. Dla nich ta miłość jest całkiem realna. Ale czy miłość narcyza naprawdę jest miłością?

Z wyjątkiem wczesnych etapów związku, większość narcyzów jest motywowana mniej niż namiętnymi emocjami i doświadczeniami. Partner swoją pozytywną uwagą wspiera ich ego i poczucie własnej wartości, daje satysfakcję seksualną. Narcyz często szuka partnera o wyjątkowej urodzie, talencie, osiągnięciach, który by ich podziwiał. Im cenniejszą „nagrodę” otrzymuje, tym wyższą mają o sobie opinię.

Czy narcyz wie że cię krzywdzi

Zazwyczaj narcyz odczuwa irracjonalną i krótką ulgę w wyniku cierpienia emocjonalnego („uraz narcystyczny”) lub straty. Straciwszy wszystko, narcyz często czuje się odrodzony, naładowany energią życiową, która została uwolniona w celu rozwiązania nowych problemów i odkrywania nowych terytoriów. Bez względu jednak czy narcyz wyznaje ci miłość, czy odtrąca, podmiotem jest on sam, a nigdy ty. Narcyz nie wie, że cię krzywdzi, z prostego powodu. W jego spektrum nie istniejesz. Punktem odniesienia pozostaje wyłącznie sam narcyz. To jak postępujesz, to co się z tobą dzieje, jest poza spektrum jego zainteresowań.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top